TYT-AYT Hazırlık Kursları

Şimdi Kayıt Ol

YKS Nedir?

ÖSYM tarafından 2017-2018 öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanan YKS, ortaöğretimden yükseköğretime geçiş için 3 ayrı oturumdan oluşan bir sınavdır. YKS’den önce ise iki oturum olarak gerçekleşen üniversite sınavının ilk adımı YGS, alan bilgisini test eden ikinci oturum ise LYS’ydi. 

30 Haziran 2018’de ilk olarak uygulanan yeni sınav sistemi YKS’nin ilk oturumu TYT(Temel Yeterlilik Sınavı)’dir. Üniversiteye yerleşmek isteyen tüm adayların, tercih etmek istedikleri bölümler ve alanları ne olursa olsun bu ilk oturuma girmek zorundadırlar. Bu oturumda puan türlerinde belirlenen barajı geçen adaylar, ikinci oturum olan AYT/YDT’ye girmeye hak kazanırlar. 

Yüseköğretim Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanmakta olan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırıldı.

Tıpkı eski sitemde olduğu gibi ilk oturumda 9. ve 10. sınıf müfredatından sorular yoğunlaktayken, ikinci oturum AYT/YDT’de ise tüm lise müfredatından soru çıkmaktadır.